Szafa sterownicza – obudowa dla zoptymalizowania bezpieczeństwa instalacji

Szafa sterownicza - obudowa dla zoptymalizowania bezpieczeństwa instalacji

Szafa sterownicza służy do zapewnienia ochrony różnego typu instalacji elektrycznych przed uszkodzeniami, wynikającymi z działania osób trzecich lub niekorzystnych czynników zewnętrznych. Przyczynia się też do sprawnego działania, przewodów oraz urządzeń, które są odizolowane od czynników, mogących je zakłócać. Szafy sterownicze pozwalają też na utrzymanie bezpieczeństwa i optymalnych warunków pracy instalacji, co poprawia efektywność produkcji.

Szafa sterownicza – warianty

Szafki sterownicze występują w różnych modelach w zależności od wielkości i rodzaju instalacji. Najpopularniejsze z nich są: szafy pojedyncze, modułowe i rozdzielcze.

Pojedyncze szafy sterownicze są powszechnie stosowane w niewielkich instalacjach, takich jak szafy serwerowe lub teleinformatyczne. Natomiast modułowe są zwykle wykorzystywane do większych, np. na klatkach schodowych.

Szafki sterownicze – zastosowanie

Szafę sterowniczą można spotkać w przemyśle i budownictwie, a także wszędzie, gdzie konieczne jest zabezpieczenie instalacji elektrycznej. Jej modele różnią się materiałami wykonania, rozmiarami i parametrami.

Szafki wykonane ze stali nierdzewnej sprawdzają się w miejscach o niekorzystnych warunkach atmosferycznych, gdzie skutecznie chronią zawartość przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami. Jeśli są narażone na korozję, stosuje się szafy ze stali kwasoodpornej. Dzięki temu instalacje nie są narażone na awarie, które mogłyby spowodować przestoje w pracy.