Szafa sterownicza – bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych

Szafa sterownicza - bezpieczeństwo urządzeń elektrycznych

Szafa sterownicza to urządzenie służące do ochrony urządzeń i instalacji elektrycznych przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak pył, wilgoć czy nieautoryzowany dostęp. Szafy serwerowe, teleinformacyjne i inne szafki sterownicze są wykorzystywane w wielu branżach, w których stosuje się skomplikowane instalacje i urządzenia elektryczne, elektroniczne lub pneumatyczne, wymagające odpowiedniego zabezpieczenia.

Szafa sterownicza – obudowa przemysłowa do zadań specjalnych

Szafki sterownicze są niezbędne w miejscach, w których stosuje się urządzenia elektroniczne lub inne, wrażliwe na uszkodzenia i awarie. Ich zastosowanie umożliwia ochronę instalacji przed zanieczyszczeniami, wilgocią oraz innymi czynnikami zewnętrznymi i nieuprawnionym działaniem osób trzecich.

Szafy sterownicze zapewniają także optymalne warunki pracy urządzeń, co ma wpływ na bezpieczeństwo pracowników oraz samych instalacji. Znajdują zastosowanie w różnych branżach, w tym również w IT. W tym przypadku stosowane są przede wszystkim szafy serwerowe, służące do ochrony serwerów, oraz szafy telekomunikacyjne, które stosuje się przy montażu instalacji sieci teletechnicznych.

Bezpieczeństwo szaf sterowniczych

Szafy sterownicze muszą mieć wysoką ochronę (IP) i wytrzymałość mechaniczną (IK). Szafki ze stali nierdzewnej dzięki specjalnym powłokom są odporne na korozję. Wszystkie powinny posiadać odpowiednie certyfikaty jakości i spełniać normy bezpieczeństwa.