Szafa sterownicza – obudowa do ochrony urządzeń elektrycznych

Szafa sterownicza - obudowa do ochrony urządzeń elektrycznych

Szafa sterownicza zapewnia bezpieczną pracę instalacji elektrycznych i sterowników, chroniąc je przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Aby spełniała to zadanie, musi być dobrze dobrana do aplikacji i warunków panujących w otoczeniu. Szafki sterownicze od sprawdzonych producentów spełniają wszystkie wymagane przepisami normy.

Szafa sterownicza – budowa

Szafy sterownicze mają konstrukcję przypominająca klasyczne szafy, która składa się z: nieruchomego korpusu z osłoną tylną i górną, drzwi z zamkiem lub kłódką, płyty montażowej na pełną wysokość oraz szyny montażowej. W standardzie znajduje się także zespół płyt przepustów kablowych. Można też do nich dokupić elementy transportowe, ściany boczne, cokoły oraz inne akcesoria do zabudowy.

Konstrukcja ramy szafy wykonana jest z różnych materiałów, takich jak ocynkowana blacha stalowa, blacha aluminiowa, stal nierdzewna lub tworzywo sztuczne. W przypadku występowania agresywnej korozji najlepszym rozwiązaniem jest szafa ze stali kwasoodpornej. Na rynku dostępne są szafy teleinformatyczne w wariancie wolnostojącym oraz do zabudowy.

Gdzie wykorzystuje się szafki sterownicze?

Szafki sterownicze znajdują zastosowanie wszędzie, gdzie znajduje się skomplikowana aparatura i urządzenia elektryczne, elektroniczne oraz pneumatyczne. Szafki ze stali nierdzewnej zabezpieczają je przed pyłem, wilgocią lub nieautoryzowanym dostępem. Oprócz tego szafy serwerowe umożliwiają uporządkowanie instalacji i jej estetyczną zabudowę.