Przegląd możliwości konsoli do elewacji wentylowanych

Przegląd możliwości konsoli do elewacji wentylowanych

Jakie są najnowsze metody wykonania elewacji? Konsole do elewacji wentylowanych to rozwiązania, które mają do spełnienia przede wszystkim funkcję konstrukcyjną. Są w stanie przenosić obciążenia, radzą sobie przy tym znakomicie nie tylko z obciążeniami pionowymi, ale również poziomymi. Jakie ich rodzaje wyróżniamy i na co powinniśmy zwracać uwagę decydując się na ich zakup?

Rodzaje konsoli elewacyjnych

Najczęściej zamawiane są nośne konsole elewacyjne. Montuje się je na dwie kotwy mając pewność, że będą w stanie przenosić obciążenia poziome oraz pionowe. W sprzedaży dostępne są jednak również konsole wiatrowe. Te znajdują zastosowanie jedynie w przypadku obciążeń poziomych, które są związane z siłą parcia. Sprawdzają się znakomicie jako stabilizatory podkonstrukcji, a jednym z ich atutów jest możliwość mocowania ich do profili z wykorzystaniem zaledwie jednej kotwy.

Nowoczesna konsola elewacyjna nie może jednak posiadać wyłącznie atutu funkcjonalności, choć trudno nie zgodzić się z tym, że ma on duże znaczenie. Oczekuje się od niej także obecności powłoki antykorozyjnej oraz wysokich parametrów związanych z izolacją termiczną przegród zewnętrznych. To właśnie wspomniane wymogi sprawiły, że mniej popularne są dziś aluminiowe konsole do elewacji wentylowanych cena których była przecież niższa niż cena konsol elewacyjnych stalowych.

Jak znaleźć dobre rozwiązanie?

Producenci konsol elewacyjnych prześcigają się w wysiłkach, których celem jest zwrócenie naszej uwagi na zróżnicowane elementy ich oferty. To przeważnie firmy specjalistyczne. Należy jednak liczyć się z tym, że nawet ich oferty mogą znacząco różnić się między sobą. Przed decyzją zakupową warto więc zapoznać się nie tylko z konkretnymi ofertami, ale również z opiniami na ich temat, jakie wygłaszają osoby korzystające z nich.