Elewacje wentylowane – przegląd możliwości

Elewacje wentylowane - przegląd możliwości

Elewacje wentylowane to rozwiązania, które coraz częściej budzą zainteresowanie inwestorów. Ich rosnąca popularność nie powinna być dla nas zresztą zaskoczeniem. Mówimy przecież o rozwiązaniach energooszczędnych, charakteryzujących się znakomitą izolacją termiczną oraz izolacją akustyczną. Elewacje tego rodzaju są też w stanie wyeliminować niekorzystne zjawisko kondensacji pary wodnej.

Ich rosnąca popularność przyczynia się też do wzrostu zainteresowania konsolami do elewacji wentylowanych. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu.

Specyfika konsoli do elewacji wentylowanych

Konsole do elewacji wentylowanych są rozwiązaniami, które mają do spełnienia przede wszystkim funkcję konstrukcyjną. To właśnie one są odpowiedzialne za przenoszenie obciążeń, mamy przy tym do czynienia nie tylko z obciążeniami pionowymi, ale również poziomymi. Osoby decydujące się na zainwestowanie w nie mogą wybierać różnorodne konsole elewacyjne. Największą popularnością cieszą się nośne konsole do elewacji wentylowanych, bo są w stanie przenosić tak obciążenia poziome, jak i pionowe.

W sprzedaży ciągle dostępna jest jednak również konsola elewacyjna wiatrowa, która również jest chwalona ze względu na charakterystyczną dla siebie skuteczność i niezawodność. Jest w stanie przenosić jedynie obciążenia poziome, jej plusem jest jednak to, że do profili jest mocowana na jedną kotwę.

Jak wybrać konsolę elewacyjną?

Gdy w grę wchodzą konsole do elewacji wentylowanych cena jest często uważana za jeden z ważniejszych czynników mających wpływ na decyzję o ich zakupie. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie tylko ona powinna nas interesować. Nie bez znaczenia wydaje się również to, z jakiego materiału wykonywane są konsole do elewacji wentylowanych. Jeszcze nie tak dawno sprzedawano rozwiązania aluminiowe. Dziś są one jednak wypierane przez konsole ze stali niedrzewnej – znacznie solidniejsze i bezpieczniejsze.