Jak wybrać oświetlenie do biura?

Jak wybrać oświetlenie do biura?

Biuro to takie miejsce, w którym spędza się bardzo dużo czasu. Dlatego też warto zadbać o to, aby było ono komfortowe, wygodne, funkcjonalne i przede wszystkim ułatwiające skupienie i koncentrację. Tutaj niezwykle ważną rolę odgrywa oświetlenie biura, które powinno być nie tylko praktyczne, ale też estetyczne.

Dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po kilka źródeł światła, z których każde będzie pełnić inne funkcje. Jakie są to źródła? Oto te najważniejsze.

Oświetlenie sufitowe do biura

Ważnym elementem oświetlenia biurowego są lampy sufitowe, które zapewniają równomierne i rozproszone po całej powierzchni światło. Najpopularniejsze oświetlenie tego typu (które w swojej ofercie posiada producent oświetlenia) to:

  • oświetlenie led umieszczone na suficie (o regulowanej mocy natężenia światła);
  • tradycyjne świetlówki liniowe;
  • oprawy rastrowe (oświetlenie osłonięte lustrzaną kratą);
  • wiszące lampy sufitowe.

Wszystkie te rodzaje oświetlenia mogą być dopasowane do charakteru biura. Dlatego też sprawdzą się zarówno te proste i minimalistyczne, jaki i te, które są wyposażone w oprawy dekoracyjne.

Zadaniowe oświetlenie pomieszczenia do pracy

Innym rodzajem oświetlenia biurowego jest oświetlenie zadaniowe. Jego podstawowym celem jest oświetlenie pewnych miejsc czy punktów. Dlatego też w tym przypadku doskonale sprawdzą się różnego rodzaju lampki biurowe lub podłogowe, kinkiety czy plafony. Pewną odmianą oświetlenia zadaniowego jest oświetlenie dekoracyjne. Obecnie coraz popularniejsze są oświetlenia podłogowe, świecące donice na rośliny, podświetlane półki i wiele innych. Takie rozwiązania mają przede wszystkim za zadanie ożywić pomieszczenie i zaakcentować określone miejsca.

Wybór odpowiedniego oświetlenia biurowego to jedna z najważniejszych czynności podczas urządzania pomieszczeń biurowych. Warto poświęcić temu trochę czasu, aby cieszyć się pracą w wygodnych i komfortowych warunkach.