Jak powinno być oświetlone pomieszczenie biurowe?

Jak powinno być oświetlone pomieszczenie biurowe?

Przestrzeń biurowa to takie miejsce, które powinno charakteryzować się ergonomią, wygodą, bezpieczeństwem, estetyką i funkcjonalnością. Te cechy są ważne przy wyposażeniu całego biura – mebli, sprzętów, akcesoriów i dodatków. W tym kontekście niezwykle istotne jest oświetlenie biura, które powinno ułatwiać pracę i sprawiać, iż nie będzie ona męcząca.

Dlatego tak istotne jest to, aby światło zamontowane w biurze posiadało kilka istotnych cech. Jakie zatem powinno być światło w biurze?

Po pierwsze – wysoka jakość

Każdy projektant przestrzeni biurowej powie, iż jedną z najważniejszych cech, jaką powinno odznaczać się oświetlenie biura jest jego jakość. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o to, aby było ono stonowane, co z jednej strony zapewnia komfort pracy, a z drugiej – w sposób istotny ułatwia koncentrację. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż w biurze spędza się sporo czasu, a zatem warunki w nim panujące powinny sprzyjać zdrowiu i dobremu samopoczuciu. 

Po drugie – równomierne oświetlenie w biurze

Oświetlenie bez względu na to, czy jest to oświetlenie standardowe czy też nowoczesne oświetlenie led – powinno być równomierne. W tym przypadku nie sprawdzi się oświetlenie punktowe, które oświetla jedynie wybrane miejsca w danym pomieszczeniu. W biurze oświetlona powinna być cała przestrzeń. Takie rozłożenie światła jest niezbędne do komfortowej pracy.

Po trzecie – barwa światła

Oświetlenie biura powinno charakteryzować się odpowiednią barwą. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się naturalna, która – dzięki temu, iż jest najbardziej zbliżona do światła dziennego – nie męczy wzroku. Dobrym wyborem jest też barwa zimna, która wspomaga koncentrację. Oprócz barwy równie ważny jest współczynnik oddawania barw. Powinien być on wysoki, gdyż poprawia to samopoczucie i podnosi skupienie. A dzięki temu praca staje się efektywna.

Jakie jeszcze powinno być oświetlenie biurowe? Ważna jest jego estetyka. Dlatego dobrym pomysłem są różnego rodzaju oprawy dekoracyjne, które wniosą do biura trochę ożywienia. Na szczęście każdy producent oświetlenia posiada w swojej ofercie tak duży wybór, iż każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.