Zbieranie monet – od czego zacząć?

Zbieranie monet - od czego zacząć?

Czy inwestycja w kolekcjonerskie monety okolicznościowe może być sposobem na zabezpieczenie naszych oszczędności przed inflacją? Osoby zawodowo zajmujące się ich skupem i sprzedażą nie mają co do tego wątpliwości. Te same osoby natychmiast podkreślają jednak, że nie wszystkie monety numizmatyczne są jednakowo atrakcyjne, a inwestowanie bez znajomości rynku przynosi znacznie więcej strat niż korzyści.

Sposoby na inwestowanie

Jeśli będziemy stawiać na monety kolekcjonerskie 5 zł, z pewnością nie powiększymy zbyt szybko swojego majątku. Z pewnością jednak nie poniesiemy też zbyt dużego ryzyka. Te ostatnie jest znacznie większe, gdy w centrum naszego zainteresowania pojawiają się monety rzadziej spotykane. Ich wartość jest duża, nie można tego jednak powiedzieć o ich płynności.

Jeśli więc szybko będziemy chcieli spieniężyć posiadaną przez siebie kolekcję, może się okazać, że nie jest to możliwe. Warto pamiętać także o tym, że poczatkujący inwestorzy nie powinni poświęcać zbyt dużej wagi monetom mocno zniszczonym i słabo zachowanym. Problem z płynnością nie jest w takim wypadku jedynym, z jakim przyjdzie mu się borykać. Monety kolekcjonerskie w złym stanie wymagają szczególnej troski, a osoby, którym ciągle jeszcze brakuje wiedzy na ten temat, nie musza wcale poradzić sobie z tego rodzaju wyzwaniem.

Zasady dobierania monet do kolekcji

Kolekcjonerzy dobierają monety do kolekcji na przynajmniej kilka sposobów. Często skupiają się na określonym motywie lub serii, popularne jest jednak również zbieranie monet wykonanych z konkretnego metalu. Początkujący kolekcjonerzy zwracają też uwagę na kraj pochodzenia monety. Zaleca im się też kupowanie współczesnych monet, bo te są zwykle oferowane w idealnym stanie, a ich wartość jest łatwa do oszacowania.