Wady i zalety wynajmu długoterminowego

Wady i zalety wynajmu długoterminowego

Osoby prywatne oraz przedsiębiorcy na co dzień potrzebują samochodu osobowego bądź dostawczego, jednak nie wszyscy decydują się na zakup samochodu za gotówkę. Coraz więcej osób wybiera wynajem długoterminowy dla osób fizycznych, dzięki któremu zyskują samochód na określony czas w umowie, a jej długość zależy od firmy wynajmującej oraz osoby zainteresowanej wynajmem.

Jak każda umowa, także wynajem długoterminowy aut ma swoje wady i zalety, spróbujmy im się bliżej przyjrzeć i jasno stwierdzić czy wynajem jest opłacalny.

Zalety wynajmu długoterminowego aut

Nikomu nie musimy tłumaczyć czym jest najem długoterminowy, polega on zwyczajnie na odpłatnym korzystaniu z samochodu osobowego bądź dostawczego na wskazanych w umowie zasadach. Taki wynajem zwykle trwa minimum 12-24 miesiące. Podstawową zaletą tej formy nabycia samochodu, jest stała miesięczna opłata za użytkowanie auta, bez konieczności wykupywania go na własność po zakończonej umowie.

Tutaj warto wspomnieć o niskich kosztach utrzymania. Podczas trwania całej umowy ponosi jedynie koszty jego wynajmu, bez dodatkowych kosztów ubezpieczenia, przeglądów czy naprawy. Kolejną zaletą, jest fakt, że nie musimy płacić za niego pełnej kwoty, a jak wiadomo nowe samochody są wyjątkowo drogie. Tutaj otrzymujemy nowy samochód za stałą opłatę miesięczną, a po zakończeniu umowy możemy pożyczyć inny, zupełnie nowy samochód.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Nie wiele wad ma wynajem samochodów. Rata jest niska, po zakończeniu umowy nie musimy go wykupywać na własność, nie interesują nas przeglądy i naprawy auta podczas trwania całej umowy. Jedyną wadą wydaje się być całkowity koszt auta na abonament, który niekiedy równa się kosztowi nowego samochodu, co dla zamożniejszych osób jest argumentem za zakupem samochodu za gotówkę bądź na raty.