Od czego zacząć kolekcjonowanie monet?

Od czego zacząć kolekcjonowanie monet?

Szukając sposobu na bezpieczne przechowywanie kapitału, a często również pomnażania majątku, coraz więcej uwagi poświęca się kolekcjonowaniu monet. Monety numizmatyczne rozpalają wyobraźnię ze względu na wysoką płynność. Często podkreśla się również, że są łatwe w sprzedaży, a do tego zapewniają poczucie anonimowości. Jednymi z częściej wybieranych są monety kolekcjonerskie. Warto więc poszukać odpowiedzi na pytanie o to, na ile korzystne może się okazać zainwestowanie w nie.

Wybór monet dla kolekcjonerów

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, czy monety kolekcjonerskie 5 zł to rozwiązanie, które powinno nas zainteresować, poświęćmy nieco uwagi bulionowi. Bulion to popularne określenie najpopularniejszych monet lokacyjnych – regularnych i masowo wybijanych. Przeważnie monety bulionowe są złote i srebrne, choć pojawiają się także ich platynowe odpowiedniki. Cena ich zakupu i sprzedaży jest uzależniona przede wszystkim od masy, choć pewne znaczenie wydaje się mieć także ich próba, rodzaj i obecny kurs kruszcu, z którego są wykonane.

Kolekcjonerskie monety okolicznościowe są z pewnością towarem mniej płynnym. Mają nie tylko określoną wartość inwestycyjną, ale również znaczenie kolekcjonerskie. Inwestowanie w nie daje większą satysfakcję, nie ma jednak sensu, gdy jesteśmy pozbawieni wiedzy na temat jego specyfiki.

Jakie monety kupować?

Szukając monet kolekcjonerskich, które przyniosą nam rzeczywisty zysk, w pierwszej kolejności należy analizować jakość kruszcu. Najpopularniejsze są te, które powstają ze srebra, złota i platyny. Im lepsza jest ich próba, tym wyższa jest też warto monet. Kupując pierwsze monety warto wystrzegać się rozwiązań starych i słabo zachowanych. Ich upłynnienie może być problematyczne, a my będziemy musieli zmagać się z tego powodu ze sporymi problemami.