Kryteria wyboru materaca

Kryteria wyboru materaca

O tym, że dobór materaca do łóżka nie jest prosty, wie chyba każdy. Czas jednak zrobić o jeden krok więcej i zadać sobie pytanie o to, jakie kryteria brać pod uwagę, jeśli marzą się nam materace zasługujące na miano jedynych w swoim rodzaju.

Waga śpiącego

Bez względu na to, czy interesują nas materace do łóżka dla dzieci, czy też modele skierowane do osób dorosłych, to waga śpiącego jest tym czynnikiem, który należy brać pod uwagę w pierwszej kolejności. Co do zasady, im cięższy jest jego użytkownik, tym bardziej twarde powinny być materace do spania brane przez niego pod uwagę podczas przygotowywania się do zakupu.

Oczywiście, nie jest to zasada, od której nie ma żadnych wyjątków. Waga jest ważna, liczą się jednak również nasze indywidualne preferencje i przyzwyczajenia.

Stan zdrowia i pozycja spania

Nawet najlepsze materace dla osób zdrowych mogą okazać się rozczarowujące, jeśli na ich zakup zdecydują się osoby mające problem z organizmem. Obecnie największym zagrożeniem, które należy brać pod uwagę w chwili ich zakupu, wydaje się być alergia. Zmaga się z nią już niemal co drugi Polak, a alergie na roztocza kurzu domowego są szczególnie poważnym problemem.

Jeśli więc chcemy zapewnić zdrowy sen alergikowi, musimy mieć na uwadze to, że nie w każdym materacu rozwój roztocza jest utrudniony. Najlepiej stawiać więc na przewiewne materace piankowe oraz modele lateksowe. Ciekawym pomysłem może być także nowość rynkowa – materac termoplastyczny.

O najbardziej efektywnym śnie mówi się wtedy, gdy kręgosłup może wypoczywać w takiej pozycji, która jest dla niego najbardziej naturalna. Przyjmuje się, że jest to leżenie na plecach. Napięty nie jest wtedy żaden mięsień, łatwiejsza jest też regeneracja. W tym celu szczególnie pomocne mogą być modele lateksowe i kieszeniowe.