Jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej w biurze?

Jakie oświetlenie sprawdzi się najlepiej w biurze?

Charakter i jakość oświetlenia w biurze w bardzo dużym stopniu wpływa na komfort i efektywność pracy. Dlatego też tak istotne jest to, aby zostało ono wybrane w odpowiedni sposób. Światło nie może przeszkadzać, powodować bólu głowy czy zmęczenia oczu. Wręcz odwrotnie – powinno ułatwiać koncentrację i gwarantować dobre samopoczucie. Zatem czym warto się kierować wybierając oświetlenie biura?

Rodzaje oświetlenia w biurze

Nie ulega wątpliwości, iż każde biuro – obojętnie, gdzie się znajduje – powinno być dobrze oświetlone. Dlatego też urządzając takie pomieszczenie warto zadbać o to, aby oświetlenie zapewniało komfort i wygodę pracy. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się trzy podstawowe źródła światła:

  • światło naturalne, które jest najzdrowsze (nie wolno doprowadzać do sytuacji, w której w ogóle nie ma dostępu do światła naturalnego);
  • oświetlenie sztuczne umieszczone w centralnym punkcie, które jest równomiernie rozproszone po całym pomieszczeniu i dzięki temu dobrze oświetla całe biuro (tutaj sprawdzą się przede wszystkim lampy sufitowe);
  • oświetlenie punktowe, czyli takie, które oświetla poszczególne miejsca w przestrzeni biurowej (tutaj świetnie sprawdzą się plafony, kinkiety i lampki biurowe).

Idealnym rozwiązaniem jest połączenie tych trzech rodzajów oświetlenia – to zapewni wysoki komfort pracy.

Oświetlenie biurowe – czym się kierować?

Wybierając oświetlenie do biura warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. Te najważniejsze to:

  • wykorzystanie lamp głównych i zadaniowych;
  • dokładne zaplanowanie stref oświetlenia;
  • zadbanie o to, aby całe oświetlenie miało taką samą barwą;
  • postawienie na oświetlenie wysokiej jakości (na przykład nowoczesne oświetlenie led).

Oprócz tego warto też zadbać o estetykę oświetlenia, które powinno być dobrane do stylu wnętrza. Tutaj sprawdzą się między innymi oprawy dekoracyjne, które wniosą do pomieszczenia trochę ożywienia.

Oświetlenie biurowe powinno być funkcjonalne, komfortowe, praktyczne i estetyczne. Na szczęście każdy producent oświetlenia może pochwalić się tak dużym asortymentem, iż każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.